… sú lepšie tvárnice alebo platne?

posted in: Betónové ploty | 0

Betónové ploty sa začínajú dostávať čoraz viac do popredia a je to zásluhou najmä zjednodušenia ich výstavby. Za všetkým treba hľadať betónové prefabrikované platne, ktoré sa veľmi rýchlo a jednoducho montujú. Nezavrhujte ale ani tradičný betónový plot!

Betónový plot

V princípe existujú totiž dve možné riešenia pre betónový plot a tie si dnes porovnáme z teoretického aj praktického hľadiska. Prvým typom riešenia je betónový montovaný plot, kde sa využívajú stĺpiky na plot a betónové platne. Takéto ploty sú výborné aj ako bariérové ploty, ktoré chránia pozemok aj pred nástrahami zlodejov. Druhým typom riešenia sú betónové oplotenia a to z tvárnic. Betónové tvárnice môžu byť hladké, kedy vyžadujú ešte omietnutie, alebo priamo vzorované. V každom prípade, prv než začnete so stavbou plotu, nezabudnite na zameranie pozemku.

Betónové platne a systém výroby

Betónové oplotenie je zložené v tomto prípade z vyrobených panelov, ktoré sa ukladajú medzi stĺpiky. Stĺpiky musia byť samozrejme zabetónované kvôli stabilite, pretože v opačnom prípade by neudržali statiku samotných platní. Betónové platne sú už vyrobené, obvykle vibrovaním, čo by malo byť zárukou kvality a trvácnosti. Bohužiaľ, tu je viacero výrobcov, ktorí kvalitné betónové ohrady tohto typu nepredávajú.

Aj preto je problém s plotmi tohto typu, pretože vplyvom viacerých externých faktorov môžu napríklad praskať, čím trpí celé oplotenie. Lacné betónové oplotenie a ploty teda nemusia byť vždy najlepším riešením, keďže výroba betónových plotov je v tomto prípade väčším rizikom ako samotná montáž. Čo samozrejme ale neznamená, že nekvalitnou montážou sa nedá pokaziť kvalitný betónový plot.

Betónové tvárnice na plot

Betónové tvárnice na ploty sú druhou možnosťou, pričom ide o výrobne starší typ a postup stavania plotu. V tomto prípade je nutné vytvoriť základy pre samotný plot v zemi a zabetónovať ich, pretože na rozdiel od platní je tento plot zaťažujúci zem v každom svojom úseku. Navyše si obvykle takýto plot žiada na vrchu aj špeciálne betónové striešky. Z hľadiska ceny je porovnanie zložité, podobne ako napríklad pri základoch rodinného domu závisí cena od postupu stavby.

Tak ako existuje lacný plot v prvom prípade, existujú aj lacné tvárnice na plot, avšak aj tu je treba rátať s tým, že menej kvalitný betón môže poprskať. Najviac to môže byť problém v prípade, ak sa na betónové tvárnice nanášala vrstva omietky, čo sa prejaví prasklinami. Plotové stĺpiky sa musia využíva aj pri tomto systéme, pretože plotové tvárnice potrebujú tiež určitú stabilizačnú oporu.

Oplotenie z prefabrikátu – ako na to

Ak ste sa rozhodli pre stavanie plotu z betónových panelov, na úvod je treba betónovať stĺpiky a to do zeme. Obvykle sa betónuje stĺpik 50 až 70 cm do zeme, podľa toho, aký vysoký má byť plot. Tu je veľmi dôležité dodržať vzdialenosť medzi stĺpikmi, obvykle 1,5 metra, podľa toho, ako udáva výrobca betónových platní. Stĺpiky treba mať v jednej línii a samozrejme aj „vo vodováhe“. Následne sa medzi stĺpiky z hornej strany nasúvajú betónové panely. Pod ne na rozdiel od klasického plota nie je nutné betónovať základ. Po nasunutí všetkých panelov je montáž plotu hotová a nie je treba už ani omietať, ani vykonávať ďalšiu úpravu. Z hľadiska ceny aj rýchlosti je tento spôsob efektívnejší ako pri betónovaní cez betónové tvárnice, vďaka čomu zažíva aj boom.

Ploty z tvárnic a postup prác

Na úvod je potrebné spraviť základ z podkladného betónu, najlepšie zosilnený aj armatúrou. Následne sa začína s murovaním z tvárnic, ktoré sú duté. Raz za maximálne 2 metre je treba využiť buď širšie tvárnice, alebo špeciálne betónové stĺpiky od toho istého výrobcu. V prípade murovania do väčšej výšky je treba dbať aj na zosilnenie armatúrou po celej dĺžke plotu a to vertikálne aj horizontálne.

Čo sa týka betónovania vnútra tvárnic, treba to vykonávať postupne, najlepšie po dvoch, maximálne troch radoch a vždy po zabetónovaní treba nechať aspoň 24 hodín, ideálne 48 hodín, odpočívať. Následne sa môže pokračovať v murovaní ďalej. Ak murujete z hladkých tvárnic, nanáša sa aj omietka, pričom hore musí byť plot zakončený presahujúcou strieškou. Pod omietku je treba dať aj kombináciu stavebné lepidlo+sieťka. Nezabudnite, že každý betónový plot je súčasťou domu a ak ide o novostavbu, najlepšie je, ak je aj súčasťou projektu rodinného domu.

Typ plotu Betónový z DT tvárnic Betónový z betónových dielov Kovaný Drevený Pletivový
Priemerné úvodné náklady na materiál za bežný meter 25 € – 45 € Od 35 € Od 70 € 40 € – 60 € 10 € – 15 €
Rýchlosť výstavby Najpomalšia Rýchlejšia Stredne rýchla Stredne rýchla Veľmi rýchla
Výhody plotu Pevnosť a vzhľad Pevnosť a cena Estetickosť a rýchlosť Estetickosť Rýchlosť a cena
Nevýhody plotu Náročná výstavba Neestetickosť Vyššia cena Pravidelná starostlivosť Neestetickosť

 

Betónové oplotenie s dekorom

Podobne ako v prípade tvárnic, aj betónové prefabrikované ploty môžu byť hladké alebo dekorované, pričom v tomto prípade môže ísť napríklad o tehlový dekor, ale napríklad aj prevedenie bridlice, čiže štiepaného kameňa. Je tak možné získať efekt kamenného plotu, aj keď tu sa značne pripláca. Výnimkou tiež nie sú farebné dekory, ale pozor – farba musí byť už súčasťou plotu.

Treba sa vyhýbať riešeniam, kedy sa predáva sivý plot z betónu, či už ako tvárnica alebo ako panel, a ten sa až následne nastrieka farbou. Akokoľvek sa bude predajca dušovať, žiadna takto nanášaná farba nie je dostatočne trváca na dlhšiu dobu a zákazníka tak v budúcnosti čakajú ďalšie náklady. Či už teda máte betónový plot hladký alebo s dekorom, ak chcete farebné prevedenie, musí také byť už od výroby.

Predaj betónových plotov – na čo sa zamerať

Betónové ploty z prefabrikátu dnes vyrába naozaj veľa výrobcov, čo sa musí odraziť aj na kvalite. Či už ide o hladké jednostranné alebo obojstranné ploty, prípadne masívne bariérové ploty, vždy treba dbať na certifikát a záruku pevnosti plotu v hybe nad 10000 N, ideálne je, ak má plot aj certifikáciu v skúšobných laboratóriach TSÚS. Dôležitá je aj nasiakavosť, maximálne do 1,2 percenta, čo by mal tiež výrobca vedieť preukázať príslušným atestom.

Čo sa týka plotov z betónových tvárnic, malo byť ísť o radšej o známejšieho výrobcu. Je prirodzené, že takéto plotové tvárnice sú drahšie, navyše treba prirátať aj cenu za betón do nich, avšak lacnejšie modely nemusia mať potrebnú pevnosť. Ak ste sa rozhodli ušetriť, odporúčame v tomto prípade kúpiť hladké tvárnice na betón, tie po zabetónovaní spojiť sieťkou a stavebným lepidlom a následne omietnuť. V tomto prípade je menšia šanca prasklín aj pri menej kvalitnom vyhotovení betónu.

Záverečné zhodnotenie

Betónové ploty a oplotenia okolo domu sa pomerne oprávnene stávajú dnes znova veľkým hitom, hoci z hľadiska vzhľadu im stále konkurujú iné technológie. Ak si potrpíte na funkčnosť a rýchlu montáž, sú prefabrikované ploty najlepším riešením a to aj z hľadiska ceny. Naopak, pokiaľ ide najmä o vzhľad, napriek veľkému pokroku nemôžu takéto ploty konkurovať okrasným tvárniciam.

Aj pri nich si ale treba dať pozor na postup prác a tiež aj na samotné tvárnice. Dôležité je, aby boli zhotovené z kvalitného betónu a boli tiež zalievané kvalitným betónom. Prípadné vystuženie armatúrou treba spraviť do základu pod betón. Z hľadiska ceny a prácnosti sú tieto ploty „náročnejšie“ a drahšie, výsledok je však dokonalý. Jeden alebo druhý typ sa hodí tak pre rodinné domy, ako aj pre iné využitie. To, aký plot využijete, závisí možno aj od lokality, kde bývate: či na vidieku, alebo v meste.

 

zdroj: azbyvanie.sk